Projekt: Děti v dopravě

Logo děti v dopravě

Projekt Děti v dopravě se zaměřuje na ty nejmenší, a tedy zranitelné účastníky dopravního provozu. Jakým způsobem je chrání a co je vlastně jeho cílem? Kdo za tímto konceptem stojí?


Proč chránit děti v dopravě

Pro děti je nutností, aby si včas osvojily nezbytné návyky pro bezpečný pohyb v dopravě. Podle oficiální zprávy tuzemského ministerstva dopravy jsou statistiky alarmující: Každý rok v rámci silničního provozu umírá na tři desítky dětí. Bezesporu již tak tragická statistika nabízí i konkrétnější vypovídací hodnotu. V roce 2018 činil podíl usmrcených dětí při dopravních nehodách 3,4 %, což je vůbec nejvyšší podíl od roku 2005. Nejvíce usmrcených dětí bylo v roce 2018 evidováno ve věku 5 let, nejvíce těžce zraněných pak ve věku 11 a 13 let.

Na děti přitom číhá nebezpečí v různých oblastech. Ohroženy jsou coby chodci, riskantní je pohyb na kole, ale fatálně může skončit právě i cesta autem nebo na železnici. Zhruba do věku 3 let leží primární zodpovědnost na rodičích. Od věku přibližně 4 let si dítě možná rizika začíná uvědomovat samo. Mělo by být proto podrobeno základní edukaci v rámci této problematiky. Od věku 7 let pak nabývá toto na významu, jelikož děti se začínají pohybovat v dopravním provozu také samostatně.

Do statistik se promítají i některé pozitivní jevy: V průběhu posledních 5 let, kdy došlo k výraznějšímu prosazování preventivních opatření u dětí – cyklistů, se kupříkladu podíl jimi zaviněných dopravních nehod podařilo snížit dokonce o 40 %. Přesto je důležité věnovat tomuto tématu stále adekvátní pozornost. Zásadní je pro dítě pohybující se v dopravě nejen vědomí veškerých rizik, ale také schopnost se správně rozhodovat a nenechat se strhnout zbytečně k nezodpovědnému jednání. A o takto všestrannou dopravní výchovu usiluje i projekt Děti v dopravě.

Zdroj informací: webové stránky projektu a besip.cz


Co je projekt Děti v dopravě

Pilířem konceptu jsou webové stránky, které jsou zaměřené na rodiče i instituce věnující se výchově a vzdělávání dětí. Ty poskytují informace o tom, jakým způsobem děti nejlépe chránit před dopravními nehodami a jak je hravou formou vychovávat a vzdělávat k ochraně vlastního zdraví v oblasti dopravy.

Projekt cílí na žáky mateřských, základních i středních škol. Jednotlivé školy následně pracují se získanými podklady. V případě mateřských škol se jedná o metodiku dopravní výchovy pro mateřské školy. Ta je plně v souladu s RVP PV. V rámci základních škol byly vytvořeny materiály pro podporu dopravní výchovy. Poslední část tvoří výukové materiály pro středoškoláky. Neméně důležitou součástí výchovy v této oblasti jsou i rodiče. V rámci zásad bezpečného pohybu nejen po silnicích tak projekt Děti v dopravě nabízí zpracovaná různá témata, jako je například cestování v MHD nebo bezpečný pohyb na odrážedle či odstrkovadle.

Jaká další činnost patří do projektu

Mimo to se projekt zaměřuje i na další edukační činnost, která je zacílena na pedagogické pracovníky. Organizována jsou proto též školení akreditovaná MŠMT ČR v systému DVPP. V nabídce byly pro rok 2023 konkrétně tyto dva programy akreditovaných kurzů:

  • Výuka dopravní výchovy pro mateřské školy
  • Pohyb organizované skupiny dětí v dopravním prostředí

Vzdělávacím cílem obou bylo předání teoretických, ale i praktických dovedností, které vedou ke snížení nehodovosti a zajištění bezpečnosti dětí.


Kdo za projektem Děti v dopravě stojí

Jak uvádějí samotní provozovatelé, webové stránky byly financovány na základě Rozhodnutí č.2/RVO/2018 č.j. 5/2018-710-VV/1 o poskytnutí institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace. Pod projektem je oficiálně podepsáno jednak Centrum dopravního výzkumu, což je česká veřejná výzkumná instituce se sídlem v Brně-Líšni. Založena byla již roku 1993 coby právní nástupce českých částí federálního Výzkumného ústavu dopravního v Žilině. Ústav se věnuje výzkumu dopravy a dalším činnostem souvisejícím s dopravou. Dále se na tomto programu podílel BESIP, což je oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele.


Cílem projektu je děti lépe chránit před dopravními nehodami a hravou formou vychovávat a vzdělávat k ochraně vlastního zdraví v oblasti dopravy. Více se o projektu dozvíte na detivdoprave.cz