Jak zvládat letošní horké dny?

Letošní léto je bezesporu extrémní ve všech ohledech. Horké počasí totiž napomáhá tomu, že řidič snadněji ztrácí koncentraci a má pomalejší reakce. Výsledkem pak také bývá podrážděné až agresivní chování, které na silnici nevede k ničemu dobrému. To potvrzuje i Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti:

Na silnicích se ve zvýšené míře pohybují pomaleji a hůře reagující lidé, kteří jsou navíc nervóznější, a tedy náchylnější k rizikovému jednání. Prosluněné a teplé počasí navíc vyláká na silnice větší počet cyklistů a motocyklistů. Nelze se divit, že během horkých dní roste počet vážných dopravních nehod.

Zdroj: tymbezpecnosti.cz

Základní tipy jak za volantem zvládnout letní horké dny:

Jde o zcela o základní rady, které dávají všechna výcviková střediska školy smyku nejen pro horké dny, ale pro jakýkoliv den a delší cestu.

  • Vezměte si s sebou do auta dostatek pitné vody
  • Nespěchejte, buďte odpočatí a dělejte si krátké přestávky
  • S mírou používejte klimatizaci, nechte vůz před cestou vyvětrat

Co říká statistika a kolik lidí za volantem pociťuje únavu?

Slova Romana Budského potvrzují i policejní statistiky a televizní zprávy téměř každý den. Bohužel. Právě podcenění únavy z horka a nedostatek pitného režimu má za následek únavu až 20 % řidičů osobních automobilů a až dvojnásobek u řidičů kamionů. Ono totiž nejde o únavu vzniklou pouze za volantem, ale také například vzniklou z nevyspalosti kvůli teplé letní noci.

Extrémně teplé počasí a s ním spojená zvýšená úroveň únavy jsou velkým nebezpečím. Přesto však až 20 procent řidičů usedá za volant, přestože se cítí unaveni. U řidičů kamionů se pak jedná až o dvojnásobek. Statistiky jsou však neúprosné. Jedna nepovedená jízda může mít vliv na život mnoha lidí“, uzavírá Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Zdroj: tymbezpecnosti.cz

Nespoléhejte na babské rady proti únavě!

Buďte tedy prosím na cestu připraveni a pokuste se dodržet tři výše uvedené rady. Navíc nespoléhejte se také na „osvědčené babské“ rady, které mají fungovat proti únavě. Většinou totiž fungují jen krátkodobě. Namátkou jde o hlasitý poslech hudby, pití kofeinu nebo otevřené okénko s proudícím vzduchem na řidiče. Tak šťastnou cestu a pokud možno bez nehod!