Projekt: Gentleman silnic

logo projektu Gentleman silnic

Gentleman silnic je projektem, který oceňuje všechny účastníky dopravního provozu chovající se zodpovědně. Co je jeho podstatou a kdo za ním stojí?


Co je podstatou projektu Gentleman silnic

Gentleman silnic je ocenění pro ty, kteří pomohli u dopravní nehody nebo jí zabránili. Projekt vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní, jak uvádějí jeho iniciátoři. Těmi jsou konkrétně Generali České pojišťovna a Policie České republiky, která projekt převzala po sloučení s Českou pojišťovnou, a. s. Koncept Gentleman silnic má preventivní charakter. Pomáhat u dopravních nehod patří k povinnostem motoristů. Nicméně hrdiny, kteří pomohli účastníkům dopravních nehod, je potřeba popularizovat. Všímavost, pohotovost a vůle pomoct mohou zabránit tragédii, konstatují dále oficiální materiály k tomuto projektu.

Statistiky projektu také uvádějí druhy nehod. Těmi jsou konkrétně:

  • Náraz auta
  • Hořící vůz​
  • Autobus, trolejbus
  • Motorka, čtyřkolka
  • Sražený chodec
  • Voda
  • Převrácený vůz
  • Cyklista

Jaká je historie ocenění

Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od prvního ročníku pak již policie Policie České republiky ve spolupráci s Generali Českou pojišťovnou ocenila 229 lidí po celé České republice. Velmi často jsou podle dostupných zpráv mezi gentlemany pomáhajícími duchapřítomně u dopravních nehod také policisté „v civilu“, kteří se mimo svou službu ocitnou v takovéto situaci.

Mezi těmito hrdiny je aktuálně také 58 žen. A ocenění se udělovala i v mladší věkové kategorii, v roce 2017 se jím tak například stal žák Základní školy Jarošova v Havířově-Šumbarku Daniel Donoval. Příběhy všech oceněných jsou k dispozici také na webu. O celé řadě případů však informovala i celostátní média. Ostatně Policie České republiky se otevřeně hlásí k tomu, že obětavé činy při záchraně lidského života je potřeba vyzdvihovat, a to právě i za přispění médií.

V rámci desetiletého výročí projektu Gentleman silnic se navíc udělovat i titul Gentleman desetiletí. A to na základě výsledků hlasování veřejnosti, které proběhlo během září 2014 na oficiálních webových stránkách. Stal se jím pan Josef Pešek, který z havarovaného automobilu vyprostil dva pasažéry – otce s dítětem. Oběma se podařilo zachránit život.

Jak nominovat Gentlemana silnic

Nominovat kandidáta na ocenění Gentleman silnic může kdokoli. Prostřednictvím webových stránek má tak běžná veřejnost možnost navrhnout libovolného hrdinu. A případně může každý navrhnout i sebe. V některých případech adepty na gentlemany jmenovala také samotná policie. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na webu. Neuvádí se osobní údaje nominovaných, to znamená příjmení, e-mail a telefon. Celá jména ostatně na webu nejsou v sekci Příběhy uveřejňována. Primární je popis události.


Prevence a rady

Na webu je rovněž dostupná sekce Prevence a rady. To je souhrn všech preventivních projektů, na kterých se kromě Gentlemana silnic taktéž podílela Generali Česká pojišťovna. Jsou jimi:

  • GČP index – určuje úroveň nehodovosti na základě poměru vážných a smrtelných nehod k celkovému počtu nehod v zastavěné oblasti krajských měst a také všech obcí s rozšířenou působností.
  • SRNA index – SRNA index je relativní míra vyjadřující celkové škody ze střetů s volně žijícími živočichy k délce silniční sítě v daném území (kraj, okres).
  • Stačí málo – Stačí málo je koncept obsahující rady a tipy pro bezpečné cestování po silnicích. Dozvíte se tak, jak na nákup ojetého auta nebo jak si pořídit adekvátně bezpečnou přilbu na motorku.
  • Aplikace Záchranka – je mobilní aplikace určená pro tísňové volání. Automaticky kontaktuje v případě potřeby nejen zdravotnickou záchrannou službu, ale i horskou či vodní záchrannou službu.

Cílem projektu je ocenit ty, kteří pomohli u dopravní nehody nebo jí zabránili a zároveň motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Více se o projektu dozvíte na gentlemansilnic.cz. Dalším použitým zdroje pro tento článek byl informační leták pro novináře od České pojišťovny.