Jak zvládat letošní horké dny?

Jak zvládat horké dny
Jak zvládat horké dny pokud nemáte kabriolet?

Letošní léto je bezesporu extrémní ve všech ohledech. Horké počasí totiž napomáhá tomu, že řidič snadněji ztrácí koncentraci a má pomalejší reakce. Výsledkem pak také bývá podrážděné až agresivní chování, které na silnici nevede k ničemu dobrému. To potvrzuje i Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti:

Na silnicích se ve zvýšené míře pohybují pomaleji a hůře reagující lidé, kteří jsou navíc nervóznější, a tedy náchylnější k rizikovému jednání. Prosluněné a teplé počasí navíc vyláká na silnice větší počet cyklistů a motocyklistů. Nelze se divit, že během horkých dní roste počet vážných dopravních nehod.


Základní tipy jak za volantem zvládnout letní horké dny:

Jde o zcela o základní rady, které dávají všechna výcviková střediska školy smyku nejen pro horké dny, ale pro jakýkoliv den a delší cestu.

  • Vezměte si s sebou do auta dostatek pitné vody
  • Nespěchejte, buďte odpočatí a dělejte si krátké přestávky
  • S mírou používejte klimatizaci, nechte vůz před cestou vyvětrat

Co říká statistika a kolik lidí za volantem pociťuje únavu?

Slova Romana Budského potvrzují i policejní statistiky a televizní zprávy téměř každý den. Bohužel. Právě podcenění únavy z horka a nedostatek pitného režimu má za následek únavu až 20 % řidičů osobních automobilů a až dvojnásobek u řidičů kamionů. Ono totiž nejde o únavu vzniklou pouze za volantem, ale také například vzniklou z nevyspalosti kvůli teplé letní noci.

Extrémně teplé počasí a s ním spojená zvýšená úroveň únavy jsou velkým nebezpečím. Přesto však až 20 procent řidičů usedá za volant, přestože se cítí unaveni. U řidičů kamionů se pak jedná až o dvojnásobek. Statistiky jsou však neúprosné. Jedna nepovedená jízda může mít vliv na život mnoha lidí“, uzavírá Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.


Nespoléhejte na babské rady proti únavě!

Buďte tedy prosím na cestu připraveni a pokuste se dodržet tři výše uvedené rady. Navíc nespoléhejte se také na „osvědčené babské“ rady, které mají fungovat proti únavě. Většinou totiž fungují jen krátkodobě. Namátkou jde o hlasitý poslech hudby, pití kofeinu nebo otevřené okénko s proudícím vzduchem na řidiče. Tak šťastnou cestu a pokud možno bez nehod! 🙂