PROJEKT: Nepozornost zabíjí

Nepozornost zabíjí je projektem BESIP, který možná velice dobře díky poutavým spotům znáte z televize. My se Vám ho pokusíme představit trochu více. Cílem projektu je upozornit na nebezpečí používání mobilního telefonu za volantem. Stačí okamžik, kdy se nevěnujeme řízení a výsledek může být fatální přesně tak jak je vyobrazeno v televizních spotech.

Televizní spot projektu Nepozornost zabíjí (Baletka)

Televizní spot projektu Nepozornost zabíjí (Fotbal)

Manipulace s mobilem může za každou 14. škodu z povinného ručení
V roce 2017 se stalo 284,44 nehod denně. Každá 14. škoda z povinného ručení je způsobena řidičem věnujícím se mobilu.

ZDROJ: Analýza ČKP, Statistiky Policie ČR

Nevěnování se řízení, kam spadá právě používání mobilního telefonu je dle statistik nejčetnější (19,61 %) příčinou nehod. Poté následuje nesprávné couvání nebo otáčení, nedodržení bezpečného odstupu, nepřizpůsobení rychlosti, atd. Podívejte se o jaký závratný rozdíl se v případě nevěnování řízení oproti ostatním příčinám nehodovosti jedná:

Nepozornost zabíjí - Tabulka příčin dopravních nehod za rok 2017
Příčiny dopravních nehod za rok 2017, zdroj: https://www.cspsd.cz/

Nejde pouze o telefonování nebo sms. Dnes do „hry“ vstupují také sociální sítě a jejich poměrně častá upozornění. Pravdou je, že v případě používání sociálních sítí jde o problém především u mladších řidičů. Naštěstí tímto se již okrajově zaobírá projekt: Nehodou to začíná, který jsme Vám představovali v minulém roce.

S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci
Být neustále dostupný a online je fenomén dnešní doby. Na nebezpečí tohoto chování za volantem se dlouhodobě snaží upozornit kampaň České asociace pojišťoven #nepozornostzabíjí.

ZDROJ: http://www.nepozornostzabiji.cz

Ruku na srdce, kdo z nás někdy za volantem nepřečetl sms nebo netelefonoval? Troufáme si říci, že tento přestupek udělal někdy snad každý. Málokdo si ale uvědomuje riziko s tím spojené a právě proto si myslíme, že tento projekt má smysl.


Cílem projektu je upozornit na problematiku nevěnování se řízení. Častým nešvarem dnešních řidičů je používání mobilního telefonu a právě na to se konkrétně tento projekt zaměřuje. Více informací o tomto projektu Nepozornost zabíjí naleznete na www.nepozornostzabiji.cz