PROJEKT: Nehodou to začíná

Dnešním dnem začínáme novou sérii věnovanou zajímavým projektům tykajících se silniční bezpečnosti. Prvním představovaným projektem je Nehodou to začíná za kterým stojí společnost Dekra a především koordinátor projektu Martin Bednář, DIS. Jde o edukativní přednášku pro mladé nebo budoucí řidiče ve věku od 15 až 20 let. Projekt je určen především pro školy, ale i další zájemce a je zcela zdarma díky financování z Fondu zábrany škod České asociace pojistitelů. Ten mimo jiné financuje i v poslední době často zmiňovaný projekt Jedu s dobou pro seniory, kteří mají možnost v rámci projektu výuku školy smyku zcela zdarma. Tento projekt Vám krátce představíme v příštím článku.

Infografika nehodoo to zacina
Příčiny nebezpečného řízení u mladých řidičů, zdroj: www.nehodoutozacina.cz

 


Mladí řidiči se velmi často vyskytují ve statistikách dopravních nehod z důvodu riskování i menších řidičských dovedností. Jsem však rád, že jejich počet klesá, možná i naším přičiněním, protože nyní v ČR způsobí mladí řidiči s praxí do 5 let už jen zhruba jednu čtvrtinu dopravních nehod,“ říká dopravní expert Martin Bednář ze společnosti DEKRA.


Přednáška Nehodou to začíná se zaměřuje na problematiku související s nehodovostí především u mladých řidičů. Výklad probíhá velice interaktivně, kdy jsou představeny konkrétní nehody a jejich příčiny. Od roku 2016 se účastnilo přednášky Nehodou to začíná více než 380 škol což představuje úctyhodné číslo téměř 38 000 účastníků. Konkrétní zaměření projektu je na:

  • rozptylování při řízení telefonováním, psaním sms nebo dokonce prohlížením sociálních sítí
  • dodržování stanovené rychlosti a bezpečné vzdálenosti
  • technického stavu vozidel a používání bezpečnostních pásů
  • užívání návykových látek a první pomoci při autonehodě

 


Cílem projektu není mladé řidiče hodinu a půl poučovat, ale spíše je upozornit na možná rizika a chyby v silničním provozu, kterých se jejich vrstevníci dopouštějí. Více informací naleznete na www.nehodoutozacina.cz