
Projekt s příznačným názvem Učme se přežít je určen motoristům, které se snaží chránit před nebezpečím na cestách. Garantem projektu je Tým silniční bezpečnosti. Což je značka, pod kterou vykonává své aktivity nezisková organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. již od roku 2010. Ta má na svém kontě i řadu dalších projektů zaměřených na zvýšení bezpečnosti na silnicích, které se týkají kupříkladu cyklistů nebo cestování s dětmi. Svoje aktivity vykonává ve spolupráci s dalšími partnery. Konkrétně na projektu Učme se přežít se tak například podílí i Policie České republiky nebo Česká kancelář pojistitelů. O čem projekt je a co ho tvoří?
Motorkáři jsou na silnici „ohroženým druhem“
Motorkářů na českých silnicích přibývá, spolu s tím ale přibývá také lidí, kteří se ocitají v ohrožení života. Jen v loňském roce tuzemská policie evidovala bezmála 3,5 tisíce havárií s účastí motocyklu, při nichž zemřelo 74 motorkářů. Což je o 12 více než v roce předešlém. Značná část těchto nehod se odehraje v letních měsících, na vrcholu motorkářské sezóny. Nejčastěji přitom řidiči motocyklů doplácejí na nepozornost a nepřiměřenou rychlost. Svou roli taktéž sehrává i nedodržení bezpečné vzdálenosti. Mnozí milovníci jedné stopy mají podle dopravních expertů jednoduše problém v tom si přiznat reálný stav svých schopností. Tyto střety pak mohou mít fatální dopady. Motorkář totiž vždy v silničním provozu má nevýhodu výrazně vyšší zranitelnosti oproti řidiči automobilu. Umírají pak podle vyjádření BESIP především muži ve středním věku.
Učme se přežít chrání motorkáře

Pro motorkáře je tak zásadní plná pozornost, perfektní ovládání stroje a dobré odhadování vlastních schopností. Všechny tyto aspekty napomáhá majitelům motocyklů zlepšit právě projekt Učme se přežít. Dovednosti zde získané skutečně mohou být tím stěžejním, co nakonec zabrání fatálním následkům nehod. Součástí je tak teoretická i praktická příprava formou kurzů. Ty se odehrávají v autodromech a polygonech, tedy v bezpečném a kontrolovaném prostředí. Frekventanti výcviku se učí ovládnout nejen svůj stroj, ale i sebe samotné, součástí je i příprava psychická.
Původně šlo o projekt regionálního charakteru, který však přerostl v celorepublikovou kampaň. Její počátky sahají do roku 2010 a dnes se pořádá na 10 polygonech po celé ČR. Kurzy se konají vždy v letních měsících a jsou bezplatné. Projekt je určen motocyklistům všech kategorií.
Kurz pro veřejnost může mít formu:
- celodenní
- půldenní
V rámci kurzu celodenního budou účastníci pod dohledem zkušených lektorů. Jedním z instruktorů je i třináctinásobný účastník legendární rallye Paříž-Dakar David Pabiška. Stejně tak jsou součástí této formy i přednášky, v nichž se probírají například hlavní příčiny dopravních nehod nebo otázky pasivní bezpečnosti. Půldenní kurz je koncipován obdobně. Nechybí v něm tak propojení teorie s praxí. Poznatky získané během teorie jízdy si mohou účastníci posléze prakticky ověřit na výcvikové ploše. Stejně tak jsou součástí zajímavé přednášky. K projektu Učme se přežít patří také další vzdělávací obsah. Ten tvoří v první řadě publikace, a to:
- Nejčastější chyby v ovládání motocyklu
- Metodika provádění kurzů pro motocyklisty
- Hodnotící postup závěrečné zkoušky
Na webu projektu jsou v současnosti k dispozici i videa. Ta nejen přinášejí záznamy z kurzů, ale také další užitečné rady pro bezpečný pohyb na silnicích. Tvůrci projektu také mapují typické nehodové lokality v Česku i za hranicemi a vysvětlují, na co si v nich dát pozor.
Kurzy pro komisaře a učitele
Kurzy jsou určeny především pro komisaře a učitele, kteří se podílejí na výuce a přípravě nových řidičů. Provozovatelé zdůrazňují, že jejich hlavním cílem je prostřednictvím diskusí a praktického zapojení posunout standardy přípravy žáků na vyšší úroveň. Důležitou roli v tomto procesu hraje lektor CSPSD Milan Fiala, který garantuje sjednocování požadavků a nastavování jednotných kritérií v rámci výcviku. Účast na kurzech je umožněna i těm, kteří nemají vlastní motocykl.
Obdobně zaměřené projekty
Na obdobnou problematiku upozorňují i další dopravně bezpečnostní projekty, některé jsme vám v minulosti představili na našem blogu bezpečné jízdy. Na mladé řidiče se například zaměřuje projekt Nezávodím na silnici!, Zpomal – budeš rychlejší a částečně i Nehodou to začíná a Start driving. Na vysokou rychlost a to u motorkářů se pak zaměřuje projekt Nechoď za svůj limit s Lukášem Peškem.
Cílem projektu je zvýšit bezpečnost motorkářů na silnicích formou edukace. Více se o projektu dozvíte na ucmeseprezit.cz. Dalším použitým zdroje pro tento článek byl portál besip.cz.