Bezpečný pátek je projekt staršího data, konkrétně roku 2018, který by však podle nás mohl být přínosem i dnes. Není však bohužel v poslední době téměř vidět. V mediálním prostoru dominují totiž pochopitelně novější projekty jako například Zpomal, dokud není skutečně pozdě či Agresivita zabíjí. Za projektem Bezpečný pátek stojí společnost Škoda Auto, která se na dopravní bezpečnost dlouhodobě zaměřuje. Ostatně disponuje výzkumným oddělením dopravní bezpečnosti, které analyzuje reálné dopravní nehody za účelem vývoje bezpečnějších automobilů. Právě v pátek se podle statistik stává nejvíce dopravních nehod. To potvrzuje i rok 2021, kdy nejvíce nehod se stalo právě v pátek (celkem 16 532) a nejméně v neděli (celkem 10 194).
Automobilka také disponuje vlastním týmem výzkumu dopravní bezpečnosti, který během posledních třinácti let analyzoval již více než 1400 reálných dopravních nehod, a podílí se ve spolupráci s Asociací autoškol na vzdělávání učitelů autoškol v České republice. Poznatky z dopravních nehod pomáhají při vývoji prvků aktivní i pasivní bezpečnosti ve vozech ŠKODA.
Zdroj: skoda-storyboard.com
O čem projekt je a co ho tvoří?
Projekt má dlouhodobé zaměření na rodiny s dětmi, mladé řidiče, ale i seniory. Zkrátka na všechny, kteří se na silnici nejen v pátek pohybují. Projekt tvoří webové stránky poskytující tipy a rady, ale také vzdělávací videa a komunikace na sociálních sítích. K dnešnímu dni tak můžeme shlédnout celkem 28 videí na Youtube.com vysvětlující:
- správné upoutání dětí i dospělých
- bezpečnou přepravu zvířat i předmětů (například vánočního stromečku,…)
- správné držení volantu a sezení za volantem
- upozornění na rizikové chování (nohy spolujezdce na palubní desce,…)
- zvládnutí smyků přední i zadní nápravy
Podle statistik Policie České republiky je pátečních nehod zhruba 17 000 ročně a jejich počet meziročně stále roste.
Zdroj: skoda-auto.cz
Desatero bezpečné jízdy
Mnohem více témat zaměřených na bezpečnost nejen řidičů najdeme na webových stránkách projektu – www.bezpecnypatek.cz. Zmínit také musíme uvedené desatero bezpečné jízdy, které se v mnohém shoduje s ostatními dopravně bezpečnostními projekty:
- soustřeďte se na řízení
- dodržujte dopravní předpisy
- připoutejte sebe i ostatní
- dodržte si odstup
- předvídejte
- nespěchejte
- sledujte dopravní značení
- nepoužívejte za jízdy telefon
- nikdy nejezděte pod vlivem
- mějte ve voze povinnou výbavu
Obdobně zaměřené projekty
Vzhledem k šíři zaměření tohoto projektu je obdobně zamřených projektů celá řada. Většina z nich je specifičtěji zaměřená a to jak na cílovou skupinu (Startdriving na mladé řidiče, Jedu s dobou na seniory,…) nebo časté příčiny dopravních nehod (Zpomal – budeš rychlejší, Jeden a půl metru, Agresivita zabíjí,..). Zajímá vás jak správně sedět za volantem? Připravili jsme pro vás článek – Správné sezení v autě.
Cílem projektu je především edukace a upozornění na nebezpečné chování nejen za volantem. Tento projekt je poměrně zavedeným, ale podle nás bohužel není příliš vidět. Snad se to v budoucnu změní protože řidičům může nabídnout opravdu hodně tipů a rad, které jsou hezky zpracované. Více informací o projektu naleznete na webových stránkách projektu.