PROJEKT: Respect Road – na silnici nezávodím

Dnes Vám chceme na našem blogu bezpečné jízdy představit další zajímavý projekt jehož hlavní tvář aktuálně závodí a bojuje o umístění v první pětce v Saudské Arábii na Dakaru. Možná už tušíte, jde o Martina Macíka, kamionového závodníka týmu Big Shock Racing. Ten se rád zapojil do tohoto projektu s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) a C.S.CARGO s cílem vrátit respekt na české silnice a upozornit na to, že se na nich nezávodí. Kdo je Martin Macík a jaké má za sebou úspěchy?


S týmem Big Shock Racing také každoročně absolvuji několik evropských dálkových závodů, vyhrál jsem Rallye du Maroc, Baja Poland, El Chott Rallye du Tunisia, Baja Drawsko nebo Hungarian Baja, druhé místo mám z Baja Aragon.

Zdroj: www.martinmacik.cz

Martin Macík je mladým kamionovým závodníkem týmu Big Shock Racing, který má za se sebou celou řadu vítězství avšak to Dakarské mu zatím stále uniká. Jeho nejlepším umístěním na Dakaru je 5. místo z roku 2018. Mimo závodění se také věnuje marketingu svého týmu Big Shock Racing a rodinným firmám. Kromě projektu Respect Road buduje projekt Posedlí Dakarem, který má za cíl spojovat komunitu fandů Dakaru a motorsportu obecně. Třešničkou na dortu projektu Posedlí Dakarem je série besed, které se konají krátce po příjezdu. Fanoušci tak mají možnost dozvědět se horké novinky, zajímavosti ze závodu i ze zákulisí.

Martin Macík, projekt Respect Road - na silnici nezávodím
Martin Macík na Dakaru, hlavní tvář projektu Respect Road – na silnici nezávodím, Zdroj: www.martinmacik.cz

O čem je projekt Respect Road – na silnici nezávodím a co ho tvoří?

Zaměření projektu je na časté nešvary na českých silnicích. Zmínit by se jich dala celá řada a každý z nás je známe. Respect Road – na silnicích nezávodím zmiňují tři zásady, které by mohly vést k vyššímu respektu na českých silnicích a jak sami říkají „respekt je největší frajeřina a hlavní je dojet v pořádku“ Jde o tři zásady, které jsou představeny krátkým, edukativním videem na youtube. Martin Macík je také zmiňuje na srazech s fanoušky jako například na posledním tréninku před odjezdem na Dakar. Konkrétně jde o tyto zásady:

  1. Základ je dodržovat bezpečnou vzdálenost
  2. Nepředjíždějte zbytečně a myslete na slepé úhly
  3. Soustřeďte se na řízení

Základ je dodržovat bezpečnou vzdálenost

Jednoznačně souhlasíme s prvním bodem, tedy že základ představuje dodržování bezpečnosti. Vždyť celá řada nehod je způsobena právě tímto nešvarem a policejní statistiky to potvrzují. V roce 2017 se nedodržení bezpečné vzdálenosti jako příčina nehody zařadilo na 3. místo (viz. statistika níže). Navíc každý rok do současnosti se počet takto způsobených nehod zvyšuje.

Zdroj: Youtube.com – kanál BIG SHOCK RACING, Bezpečná vzdálenost

Nepředjíždějte zbytečně a myslete na slepé úhly

Na silnicích jsme svědkem často zcela zbytečných předjíždění, které ve výsledku vedou k úspoře jen několika vteřin či minut. Zcela trefně na tento nešvar reaguje Kooperativa na billboardech – „Někdo se jako závodník narodí, někdo umírá“. Tento bod je navíc rozšířen o upozornění na slepé úhly a to proto, že ne všichni řidiči mají dokonalý výhled. Tím jsou myšleni především řidiči kamiónu. Nákladní vozy a kamiony mají totiž celou řadu slepých míst – za korbou, vedle kabiny a za sloupky. Řidiči osobních automobilů a motorkáři by si tuto skutečnost měli uvědomovat a podle toho v jejich blízkosti jezdit.

Zdroj: Youtube.com – kanál BIG SHOCK RACING, Předjíždění

Soustřeďte se na řízení

Soustředění se na řízení je podle nás také dobrým bodem a všímáme si, že stále více projektů se na tuto problematiku zaměřuje. Například projekt: Nepozornost zabíjí. V dnešní době smartphonů, sms a sociálních sítí, kdy je většina řidičů tzv. Online je těžké vypnout a věnovat se pouze řízení vozu. Není se čemu divit, že nesoustředění se na řízení je nejčastější příčinou dopravních nehod (viz. statistika níže). Je potřeba říci, že statistiky uvádí, že již nejde především o výsadu mladých řidičů jak tomu bylo dříve. Jde o problém napříč generacemi.

Nepozornost zabíjí - Tabulka příčin dopravních nehod za rok 2017
Příčiny dopravních nehod za rok 2017, Zdroj: www.cspsd.cz

Obdobně zaměřené projekty

Podobně zaměřen je i projekt Nechoď za svůj limit, který se orientuje spíše na motorkáře a jehož hlavní tváří je závodník Lukáš Pešek. Oba projekty dle našeho názoru díky vybraným hlavním tvářím mohou pomoci především u mladých řidičů a to je jen dobře! Dalším projektem, který zmiňuje důležitost soustředění se na jízdu a bezpečnou vzdálenost taktéž prostřednictvím výukových videí je projekt Zpomal – budeš rychlejší. Na problematiku používání mobilních telefonů a nesoustředění se na jízdu také upozorňuje projekt Nepozornost zabíjí, který tak činí prostřednictvím televizních spotů.


Cílem projektu je upozornit na nešvary řidičů na českých silnicích, které jsou jak jsme zmínili výše i častými příčinami dopravních nehod a také edukace jak se jim snadno vyvarovat. Doufáme, že se úspěchy Martina Macíka a jeho týmu budou rozrůstat jak na poli závodním, tak i na poli edukativním. Držíme mu palce! Více informací o projektu naleznete na www.posedlidakarem.cz