
Nehoda nanečisto je unikátní projekt, který se zaměřuje na osvětu a prevenci v oblasti dopravní bezpečnosti. Jeho hlavním cílem je vzdělávat širokou veřejnost, zejména řidiče, ale i děti o rizicích spojených s dopravními nehodami. Pod projektem je podepsána Česká kancelář pojistitelů, společnost Škoda Auto, společnost Aurel a Platforma VIZE 0, za kterou stojí dopravní experti a další partneři. Předsedou expertní rady je Bc. Roman Budský, BA (Hons), MBA. O čem projekt je a co ho tvoří?
Dopravní nehodovost v Česku
Jen v roce 2024 se podle portálu Dopravní nehody v ČR odehrálo, a to k 31. říjnu, kdy má zmíněný web zatím poslední dostupná data, více než 77 000 dopravních nehod. Usmrceno při nich bylo 385 osob, těžké zranění utržilo 1 368 lidí. Čísla se při meziročním srovnání příliš nezměnila, v loňském roce na silnicích zemřelo 455 lidí.

Za rok uplynulý navíc již můžeme nahlédnout do souhrnných statistik, které nám pomohou vytvořit smutný obraz toho, kdo a proč na silnicích umíral. Šlo tedy o celkem 326 řidičů motorových vozidel a cyklistů, 55 spolujezdců a 74 chodců. Z dat vyplývá, že Česko se v roce 2023 dostalo na průměr zemí Evropské unie, nehod tedy přibývá.
Příčiny jsou různé, svou roli za volantem sehrává například i alkohol. Jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je však nepřiměřená rychlost, která zodpovídá za plných 40 % těchto tragických událostí. Je tak důležité chovat se na silnicích zodpovědně. Předejít tím můžeme zcela fatálním a nezvratným následkům. A podobnou osvětu se snaží šířit také projekt Nehoda nanečisto.
Co je projekt Nehoda nanečisto
Nehoda nanečisto je konceptem, který skutečně umožňuje prožít na vlastní kůži dopravní nehodu. Pochopitelně se ale jedná pouze o simulaci. Vše tak probíhá v bezpečném prostředí a samozřejmě se aktérům nemůže nic stát. Nehodu lze nahlížet z pozice chodce nebo řidiče. Vyzkoušet si tuto situaci můžete dvěma způsoby:
- pomocí hry
- ve virtuální realitě
Nehoda nanečisto u vás doma
Zahrát si můžete formou e-learningu ze svého mobilního telefonu nebo počítače. Vždy se vám zobrazí video s reálnou dopravní situací, která se skutečně stala na konkrétním místě v Česku. Modelových situací ilustrujících dopravní nehody bude v budoucnu podle tvůrců projektu přibývat. Následně budete mít na výběr ze tří možností, které rozhodnou o průběhu dalšího dění. Díky tomu si můžete vyzkoušet v bezpečí svého domova vlastní reakce a sledovat, co se stane. A to pochopitelně zcela zdarma. Vyzkoušet nehodu nanečisto
Virtuální realita v putovní formě
Autentičtější zážitek nabízí virtuální realita, která zájemcům umožní stát se účastníkem nehody doslova na vlastní kůži. Adekvátnost vašich vlastních reakcí rozhodne o tom, zda k nehodě dojde, nebo nikoli. Samozřejmě se vám ani v tomto případě reálně nic stát nemůže, vše si vyzkoušíte nasazením brýlí pro virtuální realitu. Stánek s virtuální realitou je součástí vybraných akcí. Ty v minulosti proběhly na různých místech v Česku. A další jsou plánovány opět od jara 2025. Určen je tento vzdělávací program dospělým, ale také dětem. Podívat se na spot
Objednejte si virtuální realitu do školy nebo firmy
Oslovily vás myšlenky projektu a ve vašem nejbližším okolí se žádná podobná akce nekoná? Virtuální realitu je možné v rámci kampaně objednat také pro veřejnou nebo soukromou akci. Tedy například do škol, autoškol nebo firem. Organizátoři nabízejí možnost zakoupení VR setu, kompletní zaškolení a stažení podkladů pro simulovanou nehodu.
Součástí konceptu bude i petice
Osvěta a vzdělávání účastníků dopravního provozu nejsou jedinými cíli projektu Nehoda nanečisto. Organizátoři projektu se aktivně zapojují do snah o legislativní změny, které by přispěly k bezpečnějším silnicím. Jednou z jejich iniciativ je připravovaná petice na podporu úpravy zákona, jež by umožnila efektivněji sankcionovat agresivní chování za volantem. Tento krok reaguje na narůstající počet případů nebezpečné jízdy, které ohrožují nejen samotné řidiče, ale i ostatní účastníky provozu. Petice si klade za cíl zvýšit povědomí o tomto problému a vyvolat širší diskusi o nutnosti přísnějšího postihování neukázněných řidičů. Organizátoři věří, že taková změna zákona přispěje k většímu respektu na silnicích a pomůže předcházet tragickým nehodám.
Obdobně zaměřené projekty
Mezi nejzajímavější obdobné projekty dle našeho názoru jsou projekty Nezávodím na silnici!, Zpomal – budeš rychlejší, Nehodou to začíná, Start driving a Respect Road s Martinem Macíkem. Na vysokou rychlost a to u motorkářů se pak zaměřuje projekt Nechoď za svůj limit s Lukášem Peškem. Zajímají Vás další dopravně bezpečnostní projekty? Podívejte se na náš Blog bezpečné jízdy.
Cílem projektu je zvýšit bezpečnost na silnicích do té míry, že na nich bude nula zraněných i mrtvých. Více se o projektu dozvíte na nehodananecisto.cz. Dalším použitým zdrojem pro tento článek byl portál nehody.cdv.cz.