
Alkohol za volant jednoznačně nepatří. To se snaží českým řidičům předat i osvětová kampaň Řídím, piju nealko pivo. Co je podstatou projektu a kdo za ním stojí?
K čemu slouží projekt Řídím, piju nealko pivo
Preventivní projekt si klade především za cíl eliminovat počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Těch bylo podle dostupných údajů, které zveřejnila prostřednictvím svého webu přímo Policie ČR, za rok 2023 konkrétně 3 388. O rok dříve to bylo 4 017 nehod. Obecně lze říci, že výraznější pokles tohoto druhu kolizí byl zaznamenán pouze v letech 2016 a 2017. Jinak jsou jejich počty v zásadě konstantní. Dáno je to tím, že v Česku panuje stále značná společenská tolerance vůči požívání alkoholu. Proto má kampaň Řídím, piju nealko pivo jednak osvětový charakter. Tedy informuje a vzdělává řidiče ohledně problematiky alkoholu za volantem. Také jim nabízí alternativu v podobě nealkoholického piva, které si lze při řízení bez obav dát, aniž by motorista porušil zákon. Česká republika má totiž k alkoholu za volantem na rozdíl od některých jiných zemí z pohledu legislativy naopak toleranci nulovou. Hodnota do 0,24 promile se však připouští jako ochraný limit kvůli případnému zkreslení. Ve vlastním zájmu byste však jednoduše sedat za volant neměli, pakliže jste alkoholické nápoje konzumovali.
Jaké aktivity přináší projekt Řídím, piju nealko pivo
Promotéři zastupující Český svaz pivovarů a sladoven a BESIP v modrých reflexních vestách především při preventivně-bezpečnostních akcích řidiče odměňují v rámci tohoto projektu nealkoholickým pivem a alkoholtesterem, a to vždy pokud úspěšně projdou silniční kontrolou Policie ČR. Tyto akce probíhají ve všech krajích napříč Českou republikou. A to každoročně přibližně v průběhu března a dubna a října a listopadu. Projekt se koná opakovaně, první ročník byl uspořádán již v roce 2011. V rámci kontrol se navíc policie zaměřuje nejen na řidiče za volantem, ale i za řídítky motocyklů, kol a koloběžek. I v tomto případě může být konzumace alkoholu velmi riziková. Již v malém množství tato látka negativně ovlivní rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek a rozhodování. Stejně tak je z tohoto pohledu nebezpečný alkohol zbytkový.
Za dobu fungování projektu Řídím, piju nealko pivo se podařilo oslovit už 244 700 účastníků silničního provozu, ale i vůdců malých plavidel a návštěvníků kempů a festivalů. Právě na hudebních festivalech jsou promotéři Českého svazu pivovarů a sladoven tradičně přítomni se stánky. Dospělým aktérům jsou při těchto příležitostech zapůjčeny tzv. opilé brýle simulující stav po požití alkoholických nápojů. Na vlastní kůži si tak zájemci mohou za střízliva vyzkoušet, jak alkohol ovlivní jejich reakce.
Kdo se podílí na projektu Řídím, piju nealko pivo
Zapojena je, jak již bylo vzpomenuto výše, v první řadě Policie ČR. Samotní zástupci policie pojetí tohoto projektu kvitují. A v průběhu let jej považují již za osvědčený a funkční. Skutečně se daří šířit kýženou osvětu nejen u řidičů, ale i u cyklistů, kteří si často neuvědomují, že se na ně vztahují shodná pravidla jako na motoristy. Dalším zapojeným subjektem je Český svaz pivovarů a sladoven, který, jak přímo informuje, sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě piva v České republice. Do projektu se připojuje stále více pivovarů, jen loni jich bylo celkem 14. Nejedná se však o jejich vlastní propagaci, prioritou je skutečně zvýšení bezpečnosti na silnicích. Neopomenutelným partnerem tohoto projektu je také BESIP. Tato organizace svou činnost již tradičně zaměřuje na celostátní kampaně, dopravní výchovu a rozšiřování informací o osvědčených postupech. Aktuálně má celkem 14 krajských koordinátorů BESIP ve 14 krajích ČR. BESIP pořádá akce pro veřejnost, akce pro řidiče na silnicích, semináře a besedy.
Podobně zaměřené dopravně bezpečnostní projekty
Podobně zaměřených projektů existuje hned několik. Pár jsme jich i na našem blogu bezpečné jízdy ve stručnosti představili. Konkrétně jde například o projekt Nenech se ovlivnit, Nehodou to začíná, kde užívání drog a alkoholu zmiňují jako nejčastější příčiny nebezpečného řízení mladých řidičů. Částečně se na stejnou problematiku zaměřují i projekty Ty to zvládneš!, Člověk vs. Silnice a Start Driving.
Cílem projektu je eliminovat počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu a současně informovat a vzdělávat řidiče ohledně problematiky alkoholu za volantem. Více se o projektu dozvíte na stránkách rpnp.cz.